TEKNOLOJİ Haber Girişi : 02 Mayıs 2024 12:19

Gaziosmanpaşa BİLSEM öğrencileri Uluslararası Robot Olimpiyatları yarışmasında dünya birincisi oldu

Gaziosmanpaşa BİLSEM öğrencileri Uluslararası Robot Olimpiyatları yarışmasında dünya birincisi oldu
Gaziosmanpaşa BİLSEM öğrencileri Uluslararası Robot Olimpiyatları yarışmasında dünya birincisi oldu

Erzurumbulten-Yunanistan'da düzenlenen Uluslararası Robot Olimpiyatlarında, Gaziosmanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri dünyanın önde gelen ülkelerini geride bırakarak dünya birinciliği elde etti.

 

Gaziosmanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden oluşan Metatech Star takımı Yunanistan'ın Girit adasında düzenlenen ve dünya geneli 60 ülkeden bin 400 takımın katıldığı Minoan Robot Sporları Uluslararası Robot Olimpiyatlarında alanında dünyanın önde gelen ülkelerini geride bırakarak Desing Challenge kategorisinde dünya birinciliği elde etti."Çok çalışarak buraya geldik"


Yarışmada birinciliği elde eden takımda bulunan 7. sınıf öğrencisi Eylül Yenice, yarışma için çok çalıştıklarını belirterek “Biz İstanbul Gaziosmanpaşa BİLSEM'den yarışmaya katıldık. Biz bu yarışmada tasarım ödülü aldık. Bu ödülü aldığımız için çok mutluyuz. Çok çalışarak geldik” dedi.

 

Gaziosmanpaşa BİLSEM öğrencileri Uluslararası Robot Olimpiyatları yarışmasında dünya birincisi oldu

 

“Zorlu ve yorucu bir hazırlık süreci oldu"


Yarışmaya hazırlık sürecinin zorlu olduğunu belirten takımın danışman öğretmeni Selen Özge Yaman, “Zorlu ve yorucu bir hazırlık süreci oldu. Ama bu 1.'liği almak çok önemli bir şey çünkü ülkemizin bayrağını bütün dünyaya göstermiş olduk. Bundan sonraki katılımlarımızda eminim çok daha büyük başarılar elde edeceğiz. Çocuklarıma ülkemizi bu şekilde tüm dünyaya tanıttıkları için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 


"Çok gururluyuz"


Gaziosmanpaşa Bilsem Müdürü Hacer Kayalar, yarışmada geçtiğimiz sene de dünya birinciliği elde ettiklerini ve bu sene de aynı kategoride birinciliği elde ettikleri için gururlu olduklarını belirterek, “Yeni olduğumuz bir alan değil geçen sene de buradaydık. Geçen sene de dünya 1.liğimiz vardı. Bu senede küçük grubumuzla geldik. Çok şükür bu sefer de dünya 1.'liği elde ettik. Danışman öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz bize tarifsiz bir mutluluk ve gurur yaşattı. Ülkemizi her yıl bu yarışmada ve bu alanda temsil edip bayrağımızı dalgalandırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Çok mutlu ve çok gururluyuz” diye konuştu.


"Bu kadar çok takımın içinde bu takımı çok iyi tanıyorum "


Yarışmanın organizatörü olan Ioannis Karouzakis, “Bugün 60 ülkeden bin 400 takım vardı. Her takımı aklımda tutmam mümkün değil. Ama bu takımı biliyorum. Böyle bir organizasyonda organizatör olduğum için çok memnunum. Bu organizasyonda çocuklar kendilerini bir yarışmada spor müsabakasında gibi hissetti. Ekibi çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.